1 2 3 4 5
Aydınlatmanın cam ‘dostu’ oldu!

28 Aralık 2013, Milliyet

Dostcam... Cam sektöründe başarılara imza atmış bir firma. Pek çok sektöre cam sağlıyor. İkinci fabrikasını devreye alan şirket, üçüncü fabrikayı da planlarken, son kullanıcıya yönelik ürünler için de düğmeye bastı...

Otomotiv, aydınlatma, beyaz eşya gibi endüstrilere cam sağlayan sektörünün en önemli şirketlerinden biri, Dostcam Cam A.Ş. İstanbul Yenibosna’da 600 metrekarelik küçük bir imalathanede iş hayatına başlayan Faruk ve Ferudun Donat tarafından kuruldu. Kısa sürede büyük başarılara imza attı ve ünlü otomotiv şirketi Mercedes Benz’den başlayarak sektörün önde gelen firmalarına cam üretir hale geldi.

Yeni fabrika yatırımı

Türkiye’nin aydınlatma sektörünün yüzde 75’ine cam sağlayan Dostcam, son tüketiciye yönelik ürünler için de harekete geçti. Şirket, kurucularından Faruk Donat’ın Eylül 2009’da İstanbul’daki sel felaketinde hayatını kaybetmesiyle diğer kardeş Ferudun Donat ve ikinci nesil tarafından yönetiliyor. Şu anda şirketin yönetim kurulu başkanı Ferudun Donat. Başkan yardımcısı ise Tarık Donat. Ferudun Donat’ın oğlu Mustafa, Faruk Donat’ın dört çocuğu Tarık, Tamer, Nevin ve Nevra Donat, Dostcam’da çalışıyor. Dostcam Başkan Yardımcısı Tarık Donat, müşterinin istediği ebata göre 2 bin 500 türün üzerinde cam ürettiklerini belirterek, ağırlıklı olarak, aydınlatma, beyaz eşya, mobilya, banyo sektörlerine cam verdiklerini söylüyor. Isıya, darbeye dayanıklı, baskılı ve kumlu cam üretiyorlar. Dostcam, yılda 800 bin metrekare cam işleme kapasitesine sahip. 25 yıl önce, küçük bir alanda başladığı üretimini bugün 8 bin metrekarelik iki fabrikada sürdürüyor. Çatalca ve Gebze’de iki fabrikası bulunuyor.

Son tüketiciye ürün

Tarık Donat, pazarın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, bu yıl Ocak ayında Dilovası İmes Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yeni yatırımlarını tamamladıklarını ve üretim kapasitelerini yüzde 100 artırdıklarını aktarıyor. Donat, üretimlerinin çoğunu iç pazara vermekle beraber yüzde 10’unu ihraç ettiklerini de dile getirerek, “Ağırlıklı olarak Avrupa kıtası ve dünyanın birçok ülkesinde Dostcam’ın ürünlerini görebilirsiniz” diyor. Donat, 2013 yılında ciro artışlarının yüzde 30 olacağını, gelecek yıl ise ciroda ek yüzde 20’lik artış hedeflediklerini de kaydederek, ileriye dönük planlarını şöyle anlatıyor: “İki yıl içinde Çerkezköy veya Düzce’de yeni bir fabrika yatırımı düşünüyoruz. Ayrıca Ocak 2014 itibariyle Şişecam bayisi oluyoruz. Dostcam, bugüne kadar ara ürün üreticisi olarak faaliyet gösteriyordu. Doğrudan tüketiciye üretim yapmıyordu. Bu yıl içinde nihai mal üretimi için tasarım çalışmalarına başladık. Takvim, sabunluk ve resim çerçevesi numuneleri üretildi. Tasarım çalışmaları devam ediyor. Ancak kısa bir süre sonra Dostcam markası ile üretilen ürünleri piyasada görebileceksiniz.” Dostcam’ın en temel özelliğinin kalite olduğuna da işaret eden Donat, “Bu kaliteyi yıllardır devam ettirmenin sırrı ise hiçbir zaman bitmeyen araştırma ve geliştirme faaliyetleri. Fabrikada üretim sürecinde özellikle Ferudun Donat’ın liderliğinde yapılan Ar-Ge çalışmalarıyla dünya şirketlerine standartların çok altında fireyle üretim gerçekleştiriliyor. İhtiyaç duyulan her makineyi satın almak yerine, ihtiyaca yönelik makine üretimi de yapılabiliyor”diye konuştu.

‘Cam talebinde patlama var’

Cam sektöründe bu yılın son çeyreğinde ciddi talep patlaması yaşandığını da kaydeden Tarık Donat, sektörle ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor: “Bunda en fazla ihracatın yapıldığı Avrupa ülkelerinin ekonomilerinin iyileşmesinin de payı büyük. Sektör, 2012 yılında 956 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 2013 yılını 1 milyar doların üzerinde ihracatla kapatacak. 2014 yılında bu trendin devam edeceğini düşünüyoruz. Ayrıca dünyada ve Türkiye’de özellikle enerji tasarrufu ve emniyetli camlar konusunda yeni uygulamalara geçiliyor. Enerji tasarrufu ve çevreye yönelik olarak üretilen ‘güneş ve ısı kontrol camları’ yüzde 50’ye kadar enerji tasarruf sağlıyor ve düzcamın yerini alıyor. Bu yeni pazarları da düşünürsek, 2014 yılında cam sektörünün yüzde 10’un üstünde bir büyüme yaşayacağını öngörüyoruz. Ayrıca inşaat, mobilya, beyaz eşya sektörlerinde, cam ağırlığı ciddi oranda arttı. Cam doğadan gelen, sağlıklı ve yüzde yüz geri dönüşümü yapılabilen tek ürün.”