1 2 3 4 5
Dostcam, üretim kapasitesini artırmak için yeni bir tesis kurmayı planlıyor

26 Aralık 2013, Dünya

Yıllık 350 bin metrekare cam işleme kapasitesiyle cam, inşaat ve otomotiv olmak üzere, enerji, beyaz eşya, gıda ve içecek, sağlık, mobilya, elektrik-elektronik, aydınlatma sektörleri için cam üretimi yapan Dostcam, üretim kapasitesini arttırmak için Çerkezköy veya Düzce’de yeni bir fabrika kurmayı planlıyor.

Faaliyetlerine 1988 yılında Yenibosna’da 600 metrekarelik bir alanda oto cam üretimiyle başladıklarını ve kısa sürede dünyanın önde gelen otomotiv şirketlerinden Mercedes Benz için otobüs camı üretmeye başladıklarını belirten Dostcam Cam AS Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tarık Donat, bugün ürün portföylerinde bulunan 2 bin 500’ü aşkın cam çeşidiyle cam, inşaat ve otomotiv olmak üzere, enerji, beyaz eşya, gıda ve içecek, sağlık, mobilya, elektrik-elektronik, aydınlatma sektörlerine yönelik üretim yaptıklarını söyledi. Üretimlerini 5 bin metrekare alana sahip Çatalca ve bu yılın başında faaliyete geçirdikleri 3 bin metrekare alana sahip Dilovası İMES OSB’deki tesislerinde gerçekleştirdiklerini aktaran Donat, “Pazarın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bu yılın başında faaliyete geçirdiğimiz Dilovası tesisimizle yıllık cam işleme kapasitemizi 350 bin tona çıkardık. Üretim kapasitemizi daha da arttırmak için Çerkezköy veya Düzce’de yeni bir fabrika kurmayı planlıyoruz” dedi. Donat, Çatalca tesislerinin üretim kapasitesini arttırmak için de 5 milyon TL’lik makine yatırımı yaptıkları kaydetti.

Üretimlerinin yüzde 10’nunu direk olarak İngiltere, İtalya, Almanya ve Hollanda’ya ihraç ettiklerini aktaran Donat, bu oranın Türkiye’de cam verdiklerini firmaların yaptığı ihracatı da ekleyince ürettikleri camların dünyanın dört bir yanında kullanıldığına dikkat çekti. 2013’ü kendileri için yatırım yılı olarak değerlendiren ve mayıs ayında tam kapasiteyle çalışmaya başlayan Dilovası tesisleriyle hem üretim kapasitelerini hem de cirolarını arttırdıklarını söyleyen Donat, yılsonu itibariyle cirolarında bir önceki yıla göre yüzde 30 artış beklediklerini belirtti. Donat, 2014 yılında ise yüzde 20 oranında bir ciro büyümesi beklediklerini dile getirdi.

“Sektörü 2014’te yüzde 10 büyüyecek”

İhracat yaptıkları Avrupa ülkelerinin ekonomilerinin iyileşmesiyle birlikte 2013’ün son çeyreğinde taleplerin arttığına dikkat çeken Donat, “Cam sektörü geçtiğimiz yıl 956 milyon dolar ihracat gerçekleştirmişti. 2013 sonu itibariyle bu rakamın 1 milyar doların üstünde olacağını ve bu trendin önümüzdeki yılda devam edeceğini tahmin ediyorum. Ayrıca dünyada ve Türkiye’de özellikle enerji tasarrufu ve emniyetli camlar konusunda yeni uygulamalara geçiliyor. Düz camın yerini alacak enerji tasarrufu ve çevreye yönelik olarak üretilen ‘güneş ve ısı kontrol camları’ yüzde 50’ye kadar enerji tasarruf sağlıyor. Bunun yanı sıra inşaat, mobilya, beyaz eşya sektörlerinde cam kullanımı her geçen gün artıyor. Bu yeni pazarları da düşünürsek, 2014 yılında cam sektörünün yüzde 10’nun üstünde bir büyüme yaşayacağını öngörüyoruz” dedi. Donat, doğanın yaşadığı hızlı tahribat göz önüne alındığında sağlıklı ve yüzde 100 geri dönüşümü yapılabilen tek ürün olan cama olan ilginin artarak devam edeceğini kaydetti.

Son tüketiciye yönelik üretime başlıyor

Bugüne kadar ara ürün üreticisi olarak faaliyet gösterdiklerini, son tüketiciye yönelik üretim yapmadıklarını belirten Donat, “Bu yıl içinde nihai mal üretimi için tasarım çalışmalarına başladık. Tasarım ekibimiz tarafından takvim, sabunluk ve resim çerçevesi çizimleri yapılan ürünlerin ilk numuneleri üretildi. Çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Kısa bir süre sonra Dostcam markalı ürünlerimizi piyasaya süreceğiz” dedi.